Siz Çalışanlar olarak aklınıza şu sorular gelmiş olabilir:

Sizi aradığımı kimse bilecek mi?

Çalışanın Sesi’ni aradığınızda size hiçbir zaman, herhangi bir kimlik bilgisi sorulmaz. Sadece ilk kayıt sorusu olarak cinsiyetinizi sorulur. Bu soruyu da fabrikanızdaki kadın-erkek oranının bazı konulara olası etkisini anlayabilmek için yöneltiyoruz. Cinsiyet sorusu haricinde Çalışanın Sesi’ni aradığınızda, herhangi bir kimlik bilginizi bizimle paylaşmazsınız.


Hatlar bizi farklı zamanlarda geri arıyor. İstediğim zaman arama listenizden çıkabilir miyim?

İstediğiniz zaman arama listemizden çıkabilirsiniz. Bunun için sadece 05059798839 numarasına IPTAL yazıp, mesaj göndermeniz gerekiyor. Ardından sizi geri arama listemizden çıkarıyoruz.


Anketi doldurduktan sonra süreç nasıl işliyor? Anketi doldurmamın bana nasıl bir faydası var?

Anketi doldurduktan sonra, sizden aldığımız cevapları online sistemimize aktarıyoruz. Ses kayıtlarınızı sadece biz dinliyoruz, yazılı hale getirip, onları da sisteme yüklüyoruz. Ardından fabrikaların verilerine üye olan markalar, tedarikçilerindeki çalışma koşullarını sistemimiz üzerinden izliyorlar. Eğer fabrikalarda çalışma koşulları ile ilgili sorunlar var ise, tedarikçileri ile görüşüp, belirli bir zaman çerçevesinde sorunları çözmelerini istiyorlar.

Kısaca, Çalışanın Sesi’ni aradığınız zaman, çalışma koşullarınızın iyileştirilmesi için isim vermeden bildirimde bulunmuş olursunuz. Markalarda bu bildirimleri kullanarak, çalışma koşullarını iyileştirmesi için tedarikçileri ile çalışır.

Buna ek olarak, Çalışanın Sesi sizlerden aldığı geri bildirimleri belirli periyotlarda halka açık raporlar hazırlayarak, yayınlar. Bu şekilde sizde çalışma koşulları iyi ve kendini geliştirmesi gereken tedarikçiler arasındaki farkları görebilirsiniz. Böylelikle bölgenizde daha iyi çalışma koşulları olan fabrikaları tercih edebilirsiniz.


Fabrikamıza gelmemiş olsanız da sizi arayabilir miyiz?

Çalışanın Sesi olarak fabrikasını veya atölyesini ziyaret edip, özel bir fabrika kodu atamadığımız fabrikalardan da çalışanların bizi arayabilmesi için öncelikle üretimin yoğun olduğu 19 il için özelleşmiş 0850’li numaralar atadık. Numara listesine linkten ulaşabilirsiniz. http://calisaninsesiyiz.com/bizi-arayin/

İliniz için atadığımız numarayı ilk kez aradığınızda, hat size fabrika kodunuzu soracak. Ancak fabrika kodunuzu bilmiyorsanız, fabrikanızın ismini sesli kayıt olarak bırakıp, ardından # tuşuna basmanız gerekmektedir. Bu işlemi bir kere gerçekleştirdikten sonra hat size ikinci kez aradığınızda bir daha kayıt soruları yöneltmeyecektir.


Çalışanın Sesi’ni sadece 1 kere aramam yeterli mi?

Hayır, fabrikanızda gerçekten iyileştirme yapılması ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlanması için, hattımızı ayda en az bir kere aramalısınız. Böylelikle markalar fabrikanızda tespit edebilir ve bir sorunun çözülüp, çözülmediğini takip ederken, yeni oluşabilecek durumlarla ilgili olarak da bilgi sahibi olur. Sadece tek bir kere aradığınızda, fabrikadaki değişimler takip edilemeyeceği için, bu durumda da iyileştirme gerçekleştirmek markalar için mümkün olmuyor. Bu nedenle hatlarımızı ayda en az 1 kere aramanızı öneriyoruz.


Geri aramalarda numaranın başında neden +1 var?

Geri aramalar internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle hat sizi geri aradığınızda yurt dışından aranıyormuşsunuz gibi, aradığınız numaranın başına +1 eklenerek geri aranırsınız. Ancak geri arama tamamen ücretsizdir. Güvenle aramaya yanıt verip, anketi doldurabilirsiniz.


Siz İşverenler/Fabrika sahipleri olarak aklınıza şu sorular gelmiş olabilir:

 

Çalışanın Sesi’ni fabrikama kurmamın bana faydası nedir?

Çalışanın Sesi fabrikanıza kurulduğu zaman öncelikle fabrikanızda süreçlerin nasıl işlediğini direk olarak çalışanlarınızdan öğrenirsiniz. Sistemin getirdiği en büyük faydalardan biri, fabrikanızın işleyişini atadığınız yöneticiden değil, tüm çalışanlarınızdan dinleme fırsatıdır. Normal şartlarda çalışanlarınızla yakın ilişkiniz olsa bile, çalışanların isim vermeden, özgürce yaptığı bildirimler fabrikanızdaki koşullarla ilgili size en doğru bilgiyi verecektir. Elde ettiğiniz bu verilerle fabrikanızdaki çalışma koşullarını iyileştirebilir ve iş gücü değişim oranını düşürebilirsiniz.

Sistemin işveren olarak size ikinci bir faydası da iyi olan koşullarınızı markalarla paylaşarak, yeni müşterilerle çalışma fırsatı sunmasıdır. Sistemi aktif olarak kullandığınızda, Symphony Sistemi sizin için bir pazarlama aracına dönüşecektir.


Çalışanların benim fabrikamdan aradığını nereden biliyorsunuz?

Çalışanlarınız bizi aradıklarında kendilerine fabrikanız için atadığımız fabrika kodunu soruyoruz. Fabrika kodlarını girdikten sonra çalışanları sisteme kaydediyoruz. Ancak çalışanınız fabrika kodunu bilmiyorsa, fabrikasının ismini söyleyerek, sisteme kaydolabilmektedir. Fabrikanın kodunu bilmeyen ve sisteme kaydolan çalışanı da sizinle görüşerek, teyit ediyoruz.


Çalışanların yapabileceği manipülasyonları nasıl engelleyebiliyorsunuz?

Çalışanların yapabileceği manipülasyonları engellemek için sistemimiz içerisinde farklı yazılımsal mekanizmalar yer almaktadır. Örneğin; çalışanınız bizi ayda 3 kereden fazla aramış ve aynı kayıtları bırakmışsa, sistem çalışanın bıraktığı sadece tek bir kaydı göz önünde bulundurur. İstatistiki verileri etkileyecek birden fazla aramayı yok sayar. Buna ek olarak, düzenlediğimiz arama seansı dışında aynı anda 10’un üzerinde arama gerçekleşiyorsa, sistem bunu manipülatif olarak algılar. Çalışanın Sesi ekibi olarak, toplu arama yapan çalışanlar geri aranıp, birlikte mi, ayrı mı arama yapıldığı sorgulanır ve veriler sisteme o şekilde aktarılır. Bunun dışında fabrika yöneticilerinden, işten ayrılanların numaraları aylık olarak alınır ve sistemden çıkartılır.


Markalar olarak aklınıza şu sorular gelmiş olabilir:

 

Symphony Sistemi’nin denetimlerden farkı nedir?

Symphony Sistemi size denetimlerde hiçbir zaman göremeyceğiniz bir transparanlık sunmaktadır. Symphony Sistemi fabrikalara kurulduğu zaman, çalışanlar fabrikalarındaki çalışma koşulları ile ilgili 7 gün 24 saat geri bildirimde bulunabilirler. Böylelikle denetim esnasında gözlemleyemediğiniz durumları, fabrikadaki çalışanlardan öğrenirsiniz. Çalışanlar size acil müdahale edilmesi gereken, çocuk işçilik, kaçak işçilik gibi bir durumla ilgili olarak da geri dönebilirler veya fabrikada yapılan ve işleyişi etkileyen bir değişiklik (yeni ustabaşının işe alımı vb.) veya iyileştirme (ör: hijyen, yemek vb.) ilgili de toplu bildirimde bulunabilirler. Tüm bu veriler, fabrikaların işleyişi ile ilgili size sürekli, sürdürülebilir bir gözlem mekanizması sağlar. Marka olarak siz de bu verileri, daha güçlü, sürdürülebilir tedarik zincirleri kurmakta kullanabilirsiniz.


Hangi çalışanın hangi fabrikadan aradığını nereden biliyorsunuz?

Çalışanın Sesi olarak sizinle çalıştığımız zaman tedarik zincirinizde gözlemlemek istediğiniz her fabrikaya 3 haneli fabrika kodu atıyoruz. Fabrikalara sistemi anlatmak için çalışan oryantasyonuna gittiğimiz zaman da, çalışanlara üzerinde fabrika numarası ve fabrika kodlarının yazdığı el broşürleri ve posterler götürüyoruz. Çalışanlar ilk aramada fabrika kodlarını girdikten sonra, sisteme kayıt oluyorlar.